Dzisiaj jest czwartek, 4 czerwca 2020r.
Za moim oknem temperatura 25,98°C

"Im więcej się dziś czyta książek, tym bardziej odnosi się wrażenie, że analfabetom nie dzieje się krzywda..."
W. Brabrook
Sygnalizator włączonych świateł samochodowych

Sygnalizator włączonych świateł

[marzec 2003]

Układ powstał na prośbę kolegi z pracy. Zdarzało mu się zostawiać na parkingu włączone reflektory. Poprosił mnie, abym zrobił układ, który będzie wydawał przerywane piski po pewnym czasie od momentu otworzenia drzwi przy włączonych reflektorach. Miał to być układ niedrogi, w którym możliwa będzie regulacja czasu opóźnienia, czasu trwania i czasu przerw dla sygnału dźwiękowego oraz jego tonu. Dodatkowo dodana została funkcja wyboru sekwencji sygnałów wejściowych, na które ma reagować sygnalizator. Tydzień po zamontowaniu układu w samochodzie okazało się, że można kupić taki sygnalizator w sklepie za 7PLN. Nie miał on jednak żadnych możliwości regulacji.

Sygnalizator został zaprojektowany w oparciu o układ 4093 - cztery bramki NAND z układem Schmitta. Posiada dwa wejścia, które w zależności od ustawienia zworki ZW1 reagują na różne kombinacje sygnałów. Poniżej przedstawiony jest schemat.

Schemat sygnalizatora włączonych świateł samochodowych

Jako dekoder sekwencji sygnałów wejściowych wykorzystane zostały dwie bramki U1A i jako inwerter U1B. Gdy na wejścia bramki U1A zostaną podane dwie jedynki wówczas stan niski na wyjściu spowoduje zatkanie tranzystora T1 i ładowanie kondensatora w prostym układzie całkującym R2, R3, PR1, C1. Potencjometr PR1 służy do ustawiania czasu opóźnienia. Dioda D1 służy do skrócenia czasu rozładowania C1 (aby opóźnienie występowało tylko przy załączaniu sygnału dźwiękowego, a nie przy wyłączaniu, czyli np. przy zamykaniu drzwi). Gdy na kondensatorze C1 pojawi się napięcie odczytane przez bramkę U1C jako wysokie, wówczas zacznie ona działać jako generator niskiej częstotliwości, który odpowiada za czasy trwania i przerw pomiędzy piskami. Są one regulowane za pomocą PR2 (czas przerwy) i PR3 (czas pisku). Włączenie kondensatorów C2 i C3 w konfiguracji jak na schemacie, powoduje, że funkcjonalnie pełnią one rolę zwykłego niespolaryzowanego kondensatora, a tylko z takim generator ten może działać. Zastosowanie tutaj zwykłego kondensatora o tak dużej pojemności byłoby zbyt kosztowne, oraz zajmowałby on za dużo miejsca. Za pośrednictwem inwertera zbudowanego na tranzystorze T2 bramkowany jest generator akustyczny. Ton dźwięku można regulować przy użyciu PR4. Jako element wykonawczy wykorzystany jest przetwornik piezoelektryczny.


Wykaz Elementów
R1, R2, R4, R5, R6, R7, R8 . . . . 10 kΩ
PR1. . . . . . . . . . . . . . . . 1 MΩ
PR2, PR3, PR4. . . . . . . . . . . 100 kΩ
C1 . . . . . . . . . . . . . . . . 10 µF
C2, C3 . . . . . . . . . . . . . . 4,7 µF
C4 . . . . . . . . . . . . . . . . 100 nF
D1, D2, D3 . . . . . . . . . . . . 1N4148
T1, T2 . . . . . . . . . . . . . . BC547
U1 . . . . . . . . . . . . . . . . 4093

© 2oo2-2o1o