Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020r.
Za moim oknem temperatura 22,06°C

"Im więcej się dziś czyta książek, tym bardziej odnosi się wrażenie, że analfabetom nie dzieje się krzywda..."
W. Brabrook
    projekty internetowe
    flash
    aplikacje
    certyfikaty
» inne

Inne programy i skrypty

Tutaj zamieszczam krótkie programy i skrypty. Powstały one w większości głównie na laborkach na studiach.

Aproksymacja punktów wielomianami ortogonalnymi

[luty 2003]

Program napisany w środowisku Matlab umożliwia dokonanie aproksymacji wpisywanych z klawiatury par punktów X i Y. Możliwa jest aproksymacja tych punktów wielomianem maksymalnie trzeciego stopnia. Poniżej przedstawiony jest przykład działania programu dla 11 par punktów:

X=[-2,-1,0,1,2,3,4,5,6,7,8]
Y=[9,4,1,-3,0,4,7,12,13,7,4]

Funkcja aproksymowana wielomianami ortogonalnymi Grama

Program wyznacza współczynniki wielomianu dla poszczególnych stopni wielomianów ortogonalnych Grama. Aby dokonać aproksymacji wielomianem trzeciego stopnia należy podać co najmniej 4 pary punktów. Dla dwóch par program oczywiście dokona interpolacji funkcją liniową, natomiast dla trzech par punktów będzie to funkcja kwadratowa.
Program ten napisany został razem z Maćkiem i Tomkiem jako projekt zaliczeniowy z laboratorium Metod Numerycznych.

Licznik uruchomień komputera

[kwiecień 2003]

Prosty program BS_Date napisany w borlandowskim C++ działa w następujący sposób. Po uruchomieniu czyta zawartość pliku bs_date.log znajdującego się w katalogu C:\Windows. Dekoduje istotną zawartość tego pliku na liczbę i po zwiększeniu jej o jeden zapisuje nową wartość. Jak widać program faktycznie zlicza liczbę swoich uruchomień.

BS_Date - zliczanie uruchomień komputera

Program wyświetla datę, godzinę systemową, porę dnia - południe, wieczór itp. oraz kolejny numer uruchomienia. Jeżeli pliki umieścimy w katalogu C:\Windows i odpowiednio zmodyfikujemy plik autoexec.bat - w ostatnich liniach pliku dodamy wiersze:

cls
bs_date.exe

wówczas przy każdym uruchomieniu komputera z systemem Windows 9x będziemy widzieli, który raz uruchamiany jest system.
Program przydaje się w sytuacjach, gdzie administrujemy większą ilością komputerów, aby mieć pogląd ile razy był odpalany system po instalacji i np. po 500 uruchomieniach prewencyjnie przeinstalowywać wszystko od początku...

Analizator pliku tekstowego

[styczeń 2003]

Napisany w Borland C++ programik BS_Analizator służy do ilościowej analizy pliku tekstowego. Po uruchomieniu programu należy podać nazwę pliku, który ma być analizowany. Na ekranie wyświetlone zostają znaki zawarte w pliku wraz z ich kodami ASCII, ich ilość, zawartość procentowa i odpowiadający jej pasek graficzny.

BS_Analizator

Jest to jeden z trzech programów napisanych na zaliczenie Metod i Języków Programowania.

© 2oo2-2o1o